Warto wiedzieć

O AUDIOPRZEWODNIKU MULTIMEDIALNYM...
O OBSŁUDZE URZĄDZEŃ...

Czym jest audioprzewodnik multimedialny?

Audioprzewodnik multimedialny jest urządzeniem z ekranem dotykowym zaprojektowanym z myślą o szczególnych wymaganiach muzeów i innych atrakcji turystycznych. Umożliwia tworzenie interaktywnych treści z interfejsem dostosowanym do szczególnych wymagań zwiedzających. Odtwarza dźwięk, wyświetla filmy, zdjęcia i panoramy 360. Pozwala na tworzenie quizów i gier dla dzieci.

 

Audioprzewodnik multimedialny posiada inteligentny system komunikacji pomiędzy wystawą a urządzeniem, pozwalający na budowanie nowoczesnych ekspozycji opartych na interakcji ze zwiedzającym.

 

Za pośrednictwem audioprzewodnika multimedialnego edukator może komunikować się z grupą – przekazywać swój głos i sterować wyświetlanymi treściami. Zwiedzający może sterować materiałami prezentowanymi na wystawie i otrzymywać informacje zależne od swojego położenia oraz języka, w którym chciałby odsłuchiwać wiadomości.

Jaka jest różnica pomiędzy modelami audioprzewodników multimedialnych?

Dostępne są trzy modele audioprzewodników multimedialnych: Maestro,  MPti, MPi

 

Linię urządzeń dla muzeów otwiera Maestro. Jest on flagowym odtwarzaczem posiadającym doskonały 5,5” ekran dotykowy z wbudowanymi dwoma kamerami. Posiada także najnowszy system komunikacji z wystawą oraz wymiany informacji pomiędzy edukatorem, przewodnikiem a grupą. Urządzenie wyposażone jest w żyroskop, system GPS i UWB dokładnie lokalizujący zwiedzającego zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

 

Budżetową wersją Maestro jest audioprzewodnik multimedialny MPi z mniejszym 4” ekranem dotykowym, kamerą i systemem wymiany danych z wystawą, edukatorem i grupą. Dedykowany jest przede wszystkim zwiedzaniu wewnątrz budynków. W najnowszej wersji, urządzenie posiada system UWB zapewniający pełną lokalizację na wystawie, co szczególnie jest istotne przy tworzeniu programów edukacyjnych dla osób niewidomych - audiodeskrypcji. 

 

Audioprzewodnik multimedialny MPti jest udanym kompromisem cenowo-funkcjonalnym, który posiada wysokiej klasy 5” ekran dotykowy, żyroskop oraz system wymiany danych zarówno z wystawą oraz edukatorem i grupą. Dzięki kamerze pozwala na wykorzystywanie w programach zwiedzania rozszerzonej rzeczywistości, rozpoznawania tekstów zapisanych na ścianach wystawy oraz tłumaczenia ich na dowolne języki. 

 

Wszystkie urządzenia pozwalają na tworzenie interaktywnych programów zwiedzania z dedykowanym interfejsem zależnym od docelowej grupy zwiedzających: zabawne dla dzieci, jasne i nieskomplikowane dla osób starszych i z wysokim kontrastem dla osób słabowidzących.

Jaka jest różnica pomiędzy audioprzewodnikiem multimedialnym a klasycznym?

Klasyczny audioprzewodnik pozwala na przekazywanie programów zwiedzania wyłącznie w formie dźwiękowej. Urządzenie dysponuje wbudowanym niewielkim ekranem o niskiej rozdzielczości, które ma za zadanie pomóc  zwiedzającemu w zorientowaniu się w omawianej treści. Często urządzenie wspomagane jest systemem wywoływania treści oraz prostym układem synchronizacji, które nie posiadają możliwości dwustronnej komunikacji z systemem zarządzania wystawą. 

Audioprzewodnik multimedialny, podobnie jak klasyczny, oparty jest na treściach dźwiękowych, jednak w przeciwieństwie do niego, umożliwia wprowadzanie interaktywnych treści, które przedłużają uwagę zwiedzających i zdecydowanie skuteczniej utrwalają przekazywaną wiedzę. Odczuwa się to szczególnie przy wycieczkach dla dzieci.

Audioprzewodniki multimedialne posiadają inteligentny system komunikacji pomiędzy wystawą a urządzeniem. Daje to szansę na budowanie nowoczesnych ekspozycji opartych na interakcji pomiędzy zwiedzającymi.

Audioprzewodnik multimedialny rozszerza funkcjonalność klasycznych audioprzewodników:

  • tłumaczy teksty zapisane na grafikach wystawy za pomocą kamery
  • wyświetla filmy zastępując ekrany wbudowywane w meble na ekspozycji
  • zapewnia wolność wyboru dodatkowych informacji poprzez przejrzysty i angażujący układ graficzny interfejsu
  • nie zmusza do umieszczania na ekspozycji kodów QR czy montowania bateryjnych nadajników podczerwieni IR czy licznych beaconów przy eksponatach

Jaka jest różnica pomiędzy smartfonem a audioprzewodnikiem multimedialnym?

Smartfony przeznaczone są przede wszystkim do obsługi przez osoby indywidualne, natomiast  audioprzewodniki multimedialne skierowane są do instytucji kultury i ich gości. 

 

W porównaniu do audioprzewodników, smartfony nie posiadają zintegrowanego systemu ładowania i zarządzania treściami. Nie dysponują także odpowiednio wytrzymałą obudową, chroniącą urządzenie przed uszkodzeniem oraz nie posiadają systemu alarmowego zabezpieczającego przed kradzieżą.

Audioprzewodniki multimedialne, podobnie jak smartphony, dysponują modułami Wifi i BLE, jednak z uwagi na ograniczenia tych technologii, wyposażone są dodatkowo w system komunikacji UWB i FSK, które pozwalają na wzajemną wymianę danych bez konieczności budowania skomplikowanej infrastruktury. 

 

Zarówno audioprzewodniki multimedialne jak i smartfony, umożliwiają korzystanie z własnych aplikacji instytucji dostępnych w Google Play. Dzięki odpowiednio zmodyfikowanemu oprogramowaniu systemowemu z TourBuilderem, nasze audioprzewodniki zapewniają samodzielnie tworzenie programów zwiedzania i znacznie bardziej efektywną wieloletnią pracę urządzenia bez zauważalnego spowolnienia systemu, czego nie można powiedzieć o smartfonach. 

 

Audioprzewodniki multimedialne mają zapewnioną znacznie dłuższą gwarancję działania niż sklepowe smartfony i właściwy serwis po jej zakończeniu.

Na jakich wystawach sprawdza się audioprzewodnik multimedialny a na jakich klasyczny?

Każdy z typów audioprzewodników ma swoje miejsce na wystawach. Jego wybór zależy od programu zwiedzania, który ma zostać zaoferowany zwiedzającym. 

 

Gdy trasa zwiedzania ma mieć postać wyłącznie audiowycieczki, w której głos lektora, muzyka i efekty dźwiękowe wprowadzać będą gościa muzeum w świat przedstawiony na ekspozycji, wystarczająco dobrym rozwiązaniem będzie klasyczny audioprzewodnik.

 

Jednak, gdy mamy możliwość pokazania materiałów archiwalnych, map, przybliżyć proces rekonstrukcji danego obiektu w zdjęciach lub filmie, odwołać się do postaci lub wydarzeń historycznych, które nie są w sposób odpowiedni uwypuklone na wystawie, wtedy znacznie lepszym urządzeniem okaże się audioprzewodnik multimedialny.

 

Audioprzewodnik multimedialny otworzy możliwości mocniejszego zaangażowania dzieci w poznawanie wystawy, wykorzystując przy tym gry lub treści interaktywne, ułatwi zorientowanie się turyście, gdzie się aktualnie znajduje na ścieżce zwiedzania, a osobie niewidzącej pozwoli unikać przeszkód. Wesprze również osoby niesłyszące, które teraz będą mogły wyraźnie odbierać informacje w języku migowym wyświetlane na ekranie.

Czy obsługa audioprzewodników multimedialnych jest skomplikowana?

Obsługa audioprzewodników multimedialnych jest prosta, zarówno dla pracowników danej placówki jak i samych zwiedzających. 

Wystarczy wyciągnąć urządzenie z ładowarki i, po jego włączeniu, wybrać odpowiedni program zwiedzania, którym zainteresowany jest turysta. 

W zależności od przyjętego scenariusza, po uruchomieniu wycieczki, zwiedzający otrzymuje informacje automatycznie po znalezieniu się w danym miejscu wystawy lub samodzielnie dokonuje wyboru interesujących go treści, korzystając z interfejsu dostosowanego do jego wieku i uwzględniającego jego ograniczenia.

Czy osoby starsze potrafią obsługiwać audioprzewodnik multimedialny?

Tak, interfejs audioprzewodnika multimedialnego jest prosty i szybki w obsłudze. 

 

Szczególne wymagania osób starszych sprawiają, że przy projektowaniu uwzględniamy konieczność skupienia uwagi na niewielkiej ilości elementów interaktywnych. Wyróżniamy tylko takie, które są niezbędne w obsłudze wycieczki w danym momencie.

 

Aby zapewnić lepszą czytelność informacji pojawiających się na ekranie dopasowujemy również wielkość liter i ich kolor. Oprócz tego dostosowujemy przyciski do motoryki dłoni. Uwzględniamy także sytuacje, gdy ekrany audioprzewodników muszą być bardziej wyczulone na dotyk zwiedzającego, tak aby każdy był w stanie z nich korzystać.

Czy osoby niewidome i niedowidzące mogą korzystać z audioprzewodnika multimedialnego?

Tak, audioprzewodniki multimedialne dostosowane są do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących.

 

Taki audioprzewodnik pozwala na tworzenie programu zwiedzania dopasowanego do różnego stopnia niedowidzenia. Osoby słabowidzące korzystać mogą z interfejsu o wysokim kontraście i większym rozmiarze czcionki. 

 

W przypadku osób niewidomych przygotowywana jest audiodeskrypcja wspomagana systemem lokalizacyjnym i omijania przeszkód UWB. Wsparciem jest również dedykowany układ przycisków ekranowych i fizycznych, za pośrednictwem których obsługiwać można samo urządzenie i program zwiedzania.

Czy osoby niesłyszące i niedosłyszące mogą korzystać z audioprzewodnika multimedialnego?

Tak, audioprzewodniki multimedialne są dostosowane do potrzeb osób niesłyszących i niedosłyszących.

W zależności od stopnia niedosłuchu i stosowanego aparatu słuchowego, dźwięk w odpowiedniej głośności przekazywany jest za pośrednictwem stereofonicznych słuchawek lub pętli indukcyjnej. Ta ostatnia wymaga cewki indukcyjnej wbudowanej w aparat słuchowy, która odbiera sygnał transmitowany przez audioprzewodnik multimedialny. Aparat powinien zostać ustawiony w pozycję T lub M/T zależnie od typu i modelu.

Dla osób niesłyszących przygotowuje się odpowiedni program zwiedzania, który przekłada się na język migowy. Tłumaczenie jest filmowane w wysokiej rozdzielczości i prezentowane na ekranie audioprzewodnika multimedialnego w sposób wyraźny dla zwiedzającego. Wielkość ekranu pozwala na wprowadzenie podpisów dla osób mniej sprawnych w miganiu oraz zdjęć opisywanego obiektu w tle tłumacza.

W jaki sposób edukator lub przewodnika może wykorzystywać audioprzewodnik multimedialny przy oprowadzaniu grup?

Systemy słuchawkowe tzw. tourguide okazały się bardzo pomocnymi urządzeniami wspomagającymi pracę przewodników i edukatorów. Przekazują głos prowadzącego grupę bezpośrednio do uszu zwiedzających, ograniczając w ten sposób negatywny wpływ hałasu, pogłosu i odległości na zrozumiałość mowy.

 

Audioprzewodnik multimedialny jest wyposażony w system tourguide i przynosi te same korzyści edukatorowi i przewodnikowi. Dodatkowo dzięki inteligentnemu systemowi pozwala prowadzącemu na wyświetlanie na ekranach odtwarzaczy uczestników tylko tych treści, które wspomagają wypowiadaną historię. Mogą nim być zdjęcia, filmy, quizy, mapy itp. Urządzenia nie korzystają z infrastruktury muzealnej przez co mogą być stosowane również na zewnątrz budynków.

 

Audioprzewodniki multimedialne mogą zastąpić drukowane karty pracy, które są wydawane grupom szkolnym.



O UTRZYMANIU I KOSZTACH...

Jakie są koszty instalacji audioprzewodników multimedialnych?

Na koszty instalacji systemu audioprzewodników multimedialnych wpływa ilość urządzeń i ich typ. Dodatkowo istotna jest liczba punktów synchronizujących oraz powierzchnia wystawy, na której ma zostać zamontowany system lokalizujący i ostrzegający o przeszkodach UWB. Nie bez znaczenia jest również różnorodność zastosowanych interfejsów, języków i elementów interaktywnych. 

 

W porównaniu do kosztów klasycznego audioprzewodnika, początkowe koszty wdrożenia systemu audioprzewodnika multimedialnego są zwykle wyższe o 50%, a nawet mogą osiągnąć 150%, zależnie od wymagań.

 

W rachunku kosztów audioprzewodników multimedialnych należy uwzględnić, poza większą atrakcyjnością edukacyjną i funkcjonalną, również oszczędność wydatków na elementy graficzne i elektroniczne na wystawie, a także uzyskanie istotnej swobody w modyfikacjach i aktualizacjach treści ekspozycji w czasie jej wieloletniego trwania.

Jakie są możliwości prezentacji sponsora w audioprzewodniku multimedialnym?

Muzeum jest miejscem, w którym promocja sponsora powinna przebiegać stosownie. Audioprzewodnik multimedialny dopasowuje się do tych wymagań. 

 

W najprostszej formie może to być smycz z logiem sponsora, na której zawieszone jest urządzenie. W bardziej rozwiniętej – jest to logo wyświetlane na początku i na końcu zwiedzania, a także zakładka wprowadzająca zwiedzającego w profil działalności biznesowej firmy i zachęcającej do skorzystania z jej usług. Przy wykorzystaniu systemu lokalizującego możliwe jest uruchamianie informacji sponsorskiej w wybranych częściach wystawy.

Jak dbamy o higienę audioprzewodników multimedialnych?

Do zapewnienia higieny audioprzewodników multimedialnych i słuchawek stosujemy płyny myjąco-dezynfekujące, które usuwają nieprzyjemne zapachy, bezpiecznie odtłuszczają dezynfekowane powierzchnie oraz likwidują wirusy, bakterie i grzyby takie jak: HIV, opryszczka, gruźlica, różyczka, SARS, koronawirus SARS-CoV-2, wirusowe zapalenie oskrzeli IBV, salmonella, E-cola, a także zanieczyszczenia krwi i inne substancje organiczne.

 

Preparaty są bezpieczne, testowane i rozsądne cenowo. 

 

Nie zalecamy stosowania promieniowania UVC ze względu na istotne ograniczenia praktyczne metody.

Czy można stosować promieniowanie UVC przy dezynfekcji audioprzewodników multimedialnych?

Nie zalecamy stosowania promieniowania UVC ze względu na istotne ograniczenia praktyczne metody:

  • przed napromieniowaniem należy odkurzyć i odtłuścić urządzenia, gdyż nawet niewielka ich warstwa jest dostatecznym zabezpieczeniem dla wirusów i bakterii przed promieniami UVC. Stosując odpowiedni środek myjąco-dezynfekujący uzyskuje się już odpowiedni efekt dezynfekujący,
  • promieniowanie UVC uszkadza plastik i gumy składające się na obudowę urządzenia,
  • lampy UVC wytwarzają ozonu, który jest szkodliwy dla człowieka,
  • konieczność zapewnienia dodatkowej i dobrze wentylowanej przestrzeni do dezynfekcji promieniami UVC. Zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa pracy i zdrowia, aparaty napromieniowujące nie powinny znajdować się w tym samym pomieszczeniu, co pracownicy obsługujący audioprzewodniki,
  • konstrukcja ładowarek i sposób ładowania audioprzewodników sprzyja efektowi „cienia”, uniemożliwiając bezpośrednie padanie promieniowania UVC na powierzchnie urządzeń, co wywołuje brak jakiegokolwiek oddziaływania dezynfekującego.

 

Do zapewnienia higieny audioprzewodników multimedialnych i słuchawek stosujemy płyny myjąco-dezynfekujące.

Jak dbamy o środowisko z audioprzewodnikami multimedialnymi?

Odpowiedzialność za środowisko, energię zużywaną przez urządzenia i odpady generowane w czasie ich eksploatacji, stały się dla nas nie tylko hasłem marketingowym, ale i rzeczywistą troską. 

 

Audioprzewodniki multimedialne wymagają energii. Jej źródłem są wymienne akumulatory, których trwałość przedłużamy odpowiednimi zasadami obsługi oraz stale aktualizowanym oprogramowaniem, optymalizującym wszystkie procesy związane z praca audioprzewodników multimedialnych. Oszczędzamy energię m.in. ograniczając pracę zbędnych części oprogramowania, intensywność pracy procesora oraz czas świecenia ekranu. 

 

Pod uwagę bierzemy również nasze akcesoria. 

 

Najbardziej wrażliwym element systemu audioprzewodników klasycznych i multimedialnych, w których najczęściej dochodzi do uszkodzeń, są przewody słuchawkowe. 

 

Zaprojektowaliśmy tak nasze słuchawki, by w przypadku stwierdzonego uszkodzenia, wymieniać jedynie przewód słuchawkowy a nie całą słuchawkę z pałąkiem i elementami odpowiedzialnymi za przetwarzanie dźwięku. 

 

Unikamy również rozdawania jednorazowych słuchawek oraz gąbek. Stoimy na stanowisku, że przy naszym systemie zapewnienia higieny, bezpiecznie i odpowiedzialnie możemy dystrybuować urządzenia. 

 

W sytuacjach sporadycznych, w których zwiedzający domagają się innych słuchawek, a nie dysponują własnymi, oferujemy zakup w rozsądnej cenie gąbek, które samodzielnie zwiedzający może wymienić lub dobrej jakości słuchawek, których nie wyrzuci po zakończeniu zwiedzania.

 

W systemie lokalizującym i ostrzegającym o przeszkodach UWB, a także w synchronizatorach nie wykorzystujemy jednorazowych baterii. Podłączamy urządzenia bezpośrednio do sieci zasilania oświetlenia 230V lub wykorzystujemy dostępne sieci PoE LAN. W ten sposób unikamy okresowych wymian baterii i generowania setek trudnych do utylizacji śmieci.

 

W przypadku wykorzystania funkcji grupowego zwiedzania lub aplikacji, przyczyniamy się do zmniejszania zużycia papieru. Ograniczamy konieczności druku jednorazowych teczek edukacyjnych, które, jak pokazuje doświadczenie, najczęściej lądują w koszach na śmieci po zakończonym zwiedzaniu.

Czy stosujemy słuchawki lub gąbki jednorazowe?

Dysponujemy wieloletnim doświadczeniem w dystrybucji jednorazowych słuchawek i gąbek, które z jednej strony miały zapewniać odpowiedni poziom higieny zwiedzającym, a z drugiej przyczyniały się do tworzenia sporych ilości odpadów. 

 

Pomimo stosowania odpowiednich reguł ich utylizacji, stwierdzamy, że znacznie lepszym rozwiązaniem dla środowiska jest unikanie wytwarzania śmieci i unikanie stosowania sprzętu jednorazowego.

 

Z tego powodu wprowadziliśmy następujące zmiany w naszej działalności:

- wprowadziliśmy odpowiednie standardy dezynfekcji, prania i wymiany zużytych gąbek w standardowych słuchawkach. Zdecydowana większość zwiedzających akceptuje ten poziom bezpieczeństwa i nie wnosi uwag do jej jakości.

 

- osobom, które pomimo wprowadzonego standardu higieny, oczekują nieużywanych słuchawek lub gąbek, proponujemy ich zakup w rozsądnej cenie. Zdecydowaliśmy się na oferowanie gąbek i słuchawek dousznych w odpowiedniej jakości, które będą wystarczające dobre aby turyści mogli z nich korzystać nawet po zakończeniu zwiedzania. 

 

Zmiana ta przyniosła praktyczny efekt. Nie wytwarzamy nadmiarowych śmieci, a „jednorazowe” słuchawki stały się „wielorazowymi” i najczęściej służą dzieciom.

Czy audioprzewodniki multimedialne są wytrzymałe na uszkodzenia?

Audioprzewodniki multimedialne posiadają obudowę zintegrowaną z gumowa osłoną przeciwuderzeniową. Zapewnia ona pewne trzymanie i wraz ze smyczą, która powinna być zawsze zakładana na szyję przez zwiedzającego, zapobiega przypadkowemu upadkowi na ziemię. 

 

Pomimo takich zabezpieczeń bywają sytuacje, w których odtwarzacz ląduje na ziemi. Z doświadczenia widzimy, że z większość takich zdarzeń urządzenie wychodzi w całości, bez zbitego ekranu czy uszkodzonych podzespołów. 



Jak długo pracuje audioprzewodnik multimedialny i jak szybko się ładuje?

Audioprzewodniki multimedialne dysponują oprogramowaniem optymalizującym zużycie akumulatorów. W zależności od modelu odtwarzacze zapewniają od 12 do 16 godzin normalnej pracy i od 6 do 8 godzin ciągłego wyświetlania filmu po 6 godzinach nieprzerwanego ładowania.



Czy sprawdzamy efektywność programu zwiedzania?

Tak, monitorujemy zrealizowane projekty pod kątem realizacji celów i zadowolenia zwiedzających. Często zdarza się, szczególnie w nowo otwieranych muzeach, że część początkowych założeń nie spełnia w pełni oczekiwań turystów. Goście poruszają się w odmienny sposób niż planowany, chcą więcej czasu poświęcać jednej część wystawy, innym mniej, lub sama instytucja zmodyfikowała swoje plany. Efektem takiej weryfikacji jest modyfikacja ścieżki programu zwiedzania, a jej wielkość zależy od otrzymanych wniosków i posiadanego budżetu.

O WBUDOWANYCH FUNKCJACH...
O PROGRAMACH ZWIEDZANIA...

Jak tworzymy programy zwiedzania?

Lista obiektów, ich opisy, grafika, efekty dźwiękowe i multimedialne oraz sposób interakcji zwiedzającego z wystawą i audioprzewodnikiem multimedialnym są niepowtarzalne, i przygotowane zawsze pod konkretną wystawę. 

 

Prace przebiegają w następujących etapach:

 

  1. Wstęp

Na wspólnym spotkaniu zespołów określamy listę obiektów, charakter i cele jakie ma osiągnąć wycieczka. Dokonujemy wyboru materiałów, uzgadniamy wymagania graficzne, a także identyfikujemy ograniczenia techniczne, prawne i budżetowe. W efekcie uzgadniamy harmonogram prac.

 

  1. Przygotowanie

Zapoznajemy się z przebiegiem trasy, określamy elementy, które mogą zwracać uwagę turysty i, o ile jest to możliwe, przyglądamy się zachowaniu zwiedzających. Zasięgamy również z opinii przewodników i edukatorów. Kompletujemy materiały. 

 

  1. Opracowanie skryptu, grafik i interakcji 

Wraz z pierwszą wersją skryptu, przygotowujemy propozycje grafik oraz efektów interaktywnych i multimedialnych. Wspólnie weryfikujemy realizowane pomysły i na bieżąco wprowadzamy korekty w scenariuszu. Opracowujemy również warstwę dźwiękową programu – dokonujemy uzgodnień lektorów, muzyki i efektów dźwiękowych. Etap ten kończy zatwierdzenie ostatecznej wersji programu zwiedzania.

 

  1. Tłumaczenia, nagrania, produkcja multimediów i instalacja

Zatwierdzony scenariusz wycieczki tłumaczymy na wybrane języki obce. Weryfikujemy je, wprowadzamy poprawki oraz sprawdzamy właściwą wymowę terminów i nazwisk. Po uzyskaniu akceptacji, nagrywamy wszystkie wersje językowe. W zależności od wymagań programu zwiedzania, wykonujemy zdjęcia, przygotowujemy filmy, panoramy 360, dopracowujemy stronę graficzną, quizy i efekty multimedialne. Wraz z pracą kreatywną, wykonujemy również instalacje technologii wspomagających audioprzewodniki multimedialne. Prace kończymy weryfikacją wycieczki na rzeczywistej trasie zwiedzania.

 

  1. Udostępnienie programu zwiedzania 

Dopracowany program zwiedzania wgrywamy na audioprzewodniki multimedialne i udostępniamy je zwiedzającym. 

 

W ramach współpracy oferujemy również pomoc we właściwym zaplanowaniu dystrybucji urządzeń i organizacji obsługi zwiedzających.

Jakie typy programów zwiedzania warto wprowadzić na początek?

Prace proponujemy rozpocząć od wycieczki ogólnej po najważniejszych obiektach, któremu może towarzyszyć program zwiedzania dla rodzin i dzieci. W późniejszym czasie warto opracować trasy tematyczne, a także wycieczki odbiegające od kuratorskiego stylu, a opierającego się na storytellingu. 

 

Bogactwo programów zwiedzania zależy od charakterystyki zwiedzania danego muzeum czy wystawy oraz możliwości technicznych, finansowych i organizacyjnych instytucji. Nie należy tutaj zapominać o programach skierowanych do osób ze szczególnymi potrzebami, takimi jak audiodeskrypcja oraz wycieczka w języku migowym. 

Jakie języki warto wprowadzić na początku?

Początkowy pakiet języków zależy od lokalizacji danego muzeum i przekroju zwiedzających. Inaczej przedstawia się sytuacja w większych miastach, inaczej w niewielkich ośrodkach. Dostrzegamy również różnice w wymaganiach językowych pomiędzy północą a południem, wschodem a zachodem Polski.  

 

Jeżeli nie są prowadzone szczegółowe analizy, przed przystąpieniem do planowania, warto przyjrzeć się statystykom odwiedzin okolicznych atrakcji turystycznych i skorzystać z danych Polskiej Organizacji Turystycznej.

 

Bez wątpienia podstawowy pakiet językowy powinien zawierać poza językiem polskim, także angielski.

Jak realizowane są tłumaczenia tekstów znajdujących się na wystawie?

Audioprzewodniki multimedialne otworzyły nowe możliwości w zakresie tłumaczeń tekstów znajdujących się na ścianach ekspozycji lub podpisach obiektów. Wykorzystać do tego celu możemy kamerę i ekran dotykowy.

 

Kamera

Zwiedzający kieruje kamerę audioprzewodnika multimedialnego na interesujący go fragment wystawy, a na ekranie pojawia się informacja o dostępnym tłumaczeniu. Po potwierdzeniu chęci zapoznania się z nim, turysta w wygodny sposób może odczytać lub odsłuchać treść w swoim języku.

 

Ekran dotykowy

Na ekranie pojawia się zdjęcie lub szkic danego fragmentu wystawy z zaznaczonymi aktywnymi punktami, które zostały przetłumaczone. Zwiedzający wybiera interesujący komentarz i po potwierdzeniu chęci kontynuowania, treść zostaje odsłuchana lub odczytana. 

Ile czasu potrzebujemy na przygotowanie programu zwiedzania?

Przygotowanie standardowego programu zwiedzania wraz z wdrożeniem audioprzewodników multimedialnych wymaga około 6 miesięcy pracy. W bardziej złożonych projektach czas ten znacząco się wydłuża, jednak, gdy wymagania na to pozwalają można go skrócić nawet do 3 miesięcy.

Jak długie powinno być nagranie w wycieczce multimedialnej?

O długości programu zwiedzania najczęściej decyduje chęć zawarcia jak największej ilości informacji o wystawie. Powstaje w ten sposób wielogodzinny materiał, który nie jest odsłuchiwany przez zwiedzających.

 

Przy planowaniu prac nad programem warto wziąć pod uwagę percepcję zwiedzających, która zwykle ogranicza się do 40 minut. Czas ten pozwala na przygotowywanie treściwej wycieczki po najważniejszych obiektach w muzeum, a także na tworzenie licznych programów tematycznych, które mogą zostać wykorzystane w promocji ponownej wizyty.

Czy zwiedzanie z audioprzewodnikiem multimedialnym nie zamienia się w „oglądanie telewizora”?

Audioprzewodnik multimedialny z właściwie przygotowanym programem zwiedzania nie zmienia zwiedzania w przemieszczanie się po ekspozycji wpatrzonym w ekran urządzenia. 

 

Podstawą wycieczki jest głos lektorów prowadzącego zwiedzającego po wystawie. Wzbogacony jest on muzyką i efektami dźwiękowymi. Ekran dotykowy wspiera słuchane komentarze zdjęciami, filmami, wizualizacjami, listą dostępnych materiałów uzupełniających, wskazówek orientacyjnych, a także treściami interaktywnymi zwiększającymi uwagę i zaangażowanie zwiedzającego. 

 

Wszystkie dodatki ekranowe pojawiają się tylko w momencie, które są uzasadnione i wnoszą wartość do słuchanej treści.

Jaka jest różnica pomiędzy programem kuratorskim, a storytellingiem?

Program zwiedzania dla dorosłych może przyjmować różne formy: formalną i nieformalną. 

 

Najczęściej wybierana jest pierwsza – program kuratorski. Wycieczka zawiera treści widziane oczyma twórców wystawy. Jest treściwa, a jej przekaz zdecydowanie poważniejszy. Unika dywagacji i podąża za ogólnie przyjętym interpretacjom. Często nie zawiera żartów i historyjek. Z reguły ta forma nie wywołuje znacznych emocji u zwiedzających. Jest przyjmowana neutralnie i z punktu widzenia instytucji jest bezpieczna. 

 

Drugą formą są wycieczki fabularyzowane, wobec których turyści nie pozostają obojętni. Ten sposób poznawania historii i świata sztuki jest lżejszy w odbiorze, osadza słuchacza w wymyślonej historii, zawiera mniej ścisłych informacji i pozwala sobie na więcej niedopowiedzeń, które mają służyć pobudzeniu wyobraźni. Storytelling jest preferowany przez większość gości muzeum, wywołuje większe zaangażowanie, zapada głębiej w pamięć i przywołuje pozytywne emocje po zwiedzaniu. Często się zdarza jednak, że bardziej konserwatywni turyści oceniają ten sposób opowieści jako niepotrzebny i udziwniony. Dodatkowo przy tworzeniu treści wymagane są wyższe umiejętności pisarskie oraz zapewnienie większego budżetu na realizację nagrania i przygotowanie dodatkowych elementów multimedialnych.

 

Pomimo, że wycieczki fabularyzowane są bardziej ryzykowne niż programy kuratorskie, warto, aby znalazły się w drugim etapie rozwoju oferty dla zwiedzających.

Jakie elementy interaktywne stosujemy w programach dla dzieci?

Programy zwiedzania dla dzieci i rodzin nie tylko wymagają dobrej historii, która wciągnie młodych gości muzeum w przygodę, podczas której poznają ukryte wiadomości zapisane w obiektach, ale także przy dużej podatności na rozproszenie, będzie skupiać uwagę i angażować.

 

Aby zrealizować ten cel stosujemy różne elementy interaktywne. Są nimi m.in. puzzle, quizy, które wyznaczają zadania do wykonania. Quizy mogą być realizowane w formie tradycyjnych pytań i odpowiedzi, ale także wskazywania na ekranie audioprzewodnika multimedialnego brakujących elementów obrazu, czy opisywanych jego fragmentów obiektu znajdującego się na ekspozycji. Za pomocą kamery, GPS, systemu lokalizacji UWB, dzieci mogą odnajdywać ukryte informacje i podpowiedzi do quizów. Dodatkowo opowieść może być wspierana animacjami lub zdjęciami. Filmy 360 mogą pokazywać niedostępne pomieszczenia muzeum, widok z wieży ratuszowej lub przybliżać odległe miejsca. 

 

Wycieczki rodzinne mogą być grami, w których wprowadzono podział ról: inną ma rodzic, inną dziecko, i przy wykorzystaniu audioprzewodnika multimedialnego wzajemnie wyznaczają sobie zadania do wykonania. Komunikacja odbywa się bezprzewodowo bez wykorzystania infrastruktury muzeum.

Czy przygotowujemy audiodeskrypcje i programy zwiedzania w języku migowym?

Przygotowujemy audiodeskrypcje i programy zwiedzania w języku migowym wspólnie z doświadczonymi specjalistami w tej dziedzinie. 

 

Audioprzewodnik multimedialny pozwala na prezentacje tłumacza języka migowego w wysokiej rozdzielczości. Wielkość ekranu umożliwia wprowadzenie podpisów dla osób mniej sprawnych w miganiu oraz zdjęć opisywanego obiektu w tle osoby migającej. 

 

Turyści słabowidzący korzystać mogą z interfejsu o wysokim kontraście i większym rozmiarze czcionki, natomiast osoby niewidomych wspomagane są systemem lokalizacyjnym i omijania przeszkód UWB oraz dedykowanym układem przycisków ekranowych i fizycznych, za pośrednictwem których obsługiwać można samo urządzenie i program zwiedzania.

Co nazywamy hybrydowym zwiedzaniem?

Zwiedzanie hybrydowe jest terminem opisującym to w jaki sposób zwiedzający preferują poruszanie się po ekspozycji. Przy wejściu do danej przestrzeni otrzymują informację o tym co się w tym miejscu znajduje. Jest to komentarz automatyczny, który pozwala turyście szybko zorientować się w przestrzeni wystawy i zachęca do poznawania jej w detalach. Zwiedzający następnie samodzielnie wybiera, które informacje chce posłuchać, zależnie od stopnia zainteresowania, czasem, którym dysponuje, a także ilością osób w pobliżu i dostępem do danego eksponatu. Zauważyliśmy, że turyści, po erze w pełni automatycznie uruchamianych wiadomości, ponownie doceniają swobodę wyboru np. chętnie korzystają z listy informacji dodatkowych dostępnych w danym pomieszczeniu i wyświetlonej po wejściu na ekranie urządzenia, która porządkuje i wskazuje ważność informacji. 

 

Automatyczne wywołanie określonego elementu wycieczki nie ogranicza się wyłącznie do wstępów. Są nimi również ścieżka audiodeskrypcji oraz inne komentarze takie jak: ostrzeżenie o przeszkodach, do których turysta się zbliża np. informacja o słupie, schodach, niskim przejściu, wysokim progu, śliskiej posadzce. Mogą nim być również ukryte wskazówki w grach dla dzieci, czy też tłumaczenia grafik znajdujących się na ścianach ekspozycji.

 

Przy zwiedzaniu hybrydowym wykorzystujemy technologię BLE, FSK, UWB, a także kamerę audioprzewodnika multimedialnego.

O OPROGRAMOWANIU TOURBUILDER...

Czym jest oprogramowanie TourBuilder audioprzewodnika multimedialnego?

Tourbuilder jest oprogramowaniem pozwalającym na budowę i zarządzanie programami zwiedzania w audioprzewodnikach multimedialnych MPi, MPti i Maestro. Jest zainstalowany domyślnie na każdym z urządzeń. W wersji rozszerzonej, wycieczki powstające w TourBuilderze mogą zostać wyeksportowane do aplikacji webowych dostępnych na telefonach komórkowych.

 

TourBuilder wykorzystuje graficzny CMS dostępny w przeglądarce internetowej. Oferuje pełną elastyczność. Przy tworzeniu treści można korzystać ze wstępnie przygotowanych struktur wycieczek lub samodzielnie budować własną - z unikalną logiką i stylem. Pozwala również weryfikować wygląd wycieczki na podstawie generowanego podglądu. Przy pracy zespołowej możliwe jest dzielenie się komentarzami i opiniami. Platforma pozwala również śledzić zmiany i wprowadzać je w czasie rzeczywistym.

 

TourBuilder umożliwia zdalnie wgrywanie programów zwiedzania do audioprzewodników multimedialnych i pobierania danych statystycznych z wykorzystania urządzeń i wycieczki. 

 

TourBuilder pozwala na zastosowanie zdjęć, filmów (w tym 360), slajdów, przewijanych stron, galerii, interaktywnych map, quizów i itp. Umożliwia synchronizację treści, uruchamianie informacji w oparciu o technologie lokalizacyjne, rozszerzoną rzeczywistości i rozpoznawanie obrazów, a także przekazywanie i odbiór komentarzy “żywego” przewodnika oraz dostosowanie programów zwiedzania do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Czy można zdalnie zarządzać i aktualizować audioprzewodniki multimedialne?

Oprogramowanie audioprzewodników multimedialnych pozwala na zarządzanie urządzeniami i aktualizacje programów zwiedzania za pośrednictwem Internetu. 

 

System stale monitoruje sposób korzystania i stan techniczny urządzeń, w tym żywotność baterii, dzięki czemu możliwe jest prowadzenie diagnostyki w celu szybkiego rozwiązywania problemów i dokonywania ewentualnych napraw. Raporty wysyłane są na serwer w godzinach nocnych po umiejscowieniu audioprzewodników multimedialnych w modułach ładujących. W tym samym czasie wprowadzane są automatycznie wszelkie zmiany w treści programów zwiedzania.

Czy audioprzewodniki multimedialne gromadzą dane statystyczne?

Audioprzewodniki multimedialne gromadzą anonimowo całą aktywność urządzenia w trakcie zwiedzania. Dane pobierane są na serwer i przetwarzane zgodnie z wymaganiami instytucji. Raporty zawierać mogą informacje m.in. o dziennej ilości wypożyczeń zależnie od wersji językowej, czasie wykorzystania urządzeń, najchętniej i najrzadziej odtwarzanych treści.

O APLIKACJACH WEBOWYCH...

Czy przygotowujemy aplikacje na smartfony?

Aplikacje na smartfony, podobnie jak audioprzewodniki multimedialne i przewodnicy, są częścią kompleksowej oferty zwiedzania muzeów i atrakcji turystycznych. 

 

Nasze oprogramowanie pozwala na tworzenie programów zwiedzania na smartfony. Są to aplikacje webowe, uruchamiane w prosty sposób w popularnych przeglądarkach internetowych w każdym systemie operacyjnym. Zależnie od wymagań mogą mieć charakter dynamiczny lub statyczny.

 

Nasze aplikacje nie instalują się na urządzeniach zwiedzających i nie wymagają obecności w sklepach Apple i Google.

Jaki funkcje posiadają nasze aplikacje webowe?

Treści mogą zawierać elementy dźwiękowe, teksty, zdjęcia i filmy. Wprowadzone mogą zostać puzzle, quizy, listy pytań lub ankiety satysfakcji klienta. Aplikacja może monitorować aktywność użytkownika, a także umożliwiać obsługę grup zorganizowanych z edukatorem, w której prowadzący za pośrednictwem swojego smartfona wywołuje określone komunikaty na urządzeniach zwiedzających znajdujących się w grupie.

 

Oprogramowanie ma również możliwość ograniczenia liczby urządzeń, na których może zostać uruchomiona treść oraz czasu dostępu do niej np. po uruchomieniu treści zwiedzający może przeglądać ją jedynie przez kolejne 24 godziny.

 

Aplikacje mogą być dostępne online lub offline.

Jaka jest różnica pomiędzy aplikacją tradycyjną a webową?

Programy zwiedzania mają swoją specyfikę - wykorzystywane są w chwili zwiedzania muzeum lub atrakcji turystycznej, a po jego zakończeniu nieużywane. Z tego powodu prostota instalacji, małe obciążenie pamięci oraz niskie koszty dystrybucji i utrzymania sprawiają, że aplikacje webowe okazują się bardziej użyteczne niż tradycyjne aplikacje.

Jak skomplikowana jest instalacja aplikacji webowej na urządzeniu zwiedzającego?

Instalacja naszej aplikacji webowej jest bardzo prosta. Wystarczy za pomocą kamery smartfonu zwiedzającego zeskanować QR kod lub ręcznie wprowadzić właściwy kod, a w przeglądarce internetowej uruchomi się program zwiedzania.

Czy aplikacje webowe mogą obsługiwać osoby starsze?

Nasze aplikacje webowe uwzględniają potrzeby osób starszych. Do uruchomienia programu zwiedzania, turyści nie muszą dokonywać żadnych instalacji lub posiadania konta w sklepie Apple lub Google. Przez fakt, że aplikacja uruchamia się automatycznie w przeglądarce, nie zużywana jest taka ilość pamięci jak w przypadku tradycyjnych aplikacji.

Ile kosztuje aplikacja webowa i jak ją sprzedawać?

Nasze aplikacje webowe są znacznie tańsze zarówno w produkcji jak i utrzymaniu niż tradycyjne aplikacje. Koszty zawierają dwie składowe: 

  • Pierwszym jest przygotowanie materiału do aplikacji: grafiki, materiał dźwiękowy i multimedialny, możemy wykorzystać wcześniej przygotowane materiały. 
  • Drugim jest koszt dystrybucji i utrzymania aplikacji, który w przeciwieństwie do obecnie obowiązującego schematu rozliczenia, jest znacznie korzystniejszy dla placówki kupującej. Jest to związane z efektywnością użycia audioprzewodników przez turystów. Inne firmy proponują “opłatę z góry” za swoje usługi  przez co kwota ta jest często nieopłacalna ze względu na małą częstotliwość używania audioprzewodników przez turystów. My natomiast proponujemy podział cenowy za każdy audioprzewodnik - część kwoty jest kierowana do nas a część do np.muzeum, które takie przewodniki zamówiło – kilkuzłotowa płatność pojawia się jedynie po zrealizowaniu zakupu aplikacji przez zwiedzającego. Dzięki temu klient nie ryzykuje utraty zainwestowanych funduszy.

Funkcja aplikacji ograniczająca dostęp do treści, pozwala na sprzedaż aplikacji za pośrednictwem biletomatów. 

Nasze aplikacje są zintegrowane z popularnym system sprzedaży iKSORIS.

Czy aplikacje webowe są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych?

Nasze aplikacje webowe są w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i spełniają wymagania standardu WCAG. Ze względu na to nasze aplikacje opierają się o przeglądarce internetowej, test wykonujemy w oparciu o walidator znajdujący się na stronie:

https://www.webaccessibility.com

Jak działa triggering / wywołanie treści w audioprzewodniku multimedialnym?

Audioprzewodniki multimedialne dysponują funkcją triggeringu – automatycznego wywoływania treści, którą wykorzystujemy w tzw. zwiedzaniu hybrydowym. Możliwe jest to dzięki zastosowanej technologii BLE, FSK, UWB, a także kamerze.

Zwiedzanie hybrydowe jest terminem opisującym to w jaki sposób zwiedzający preferują poruszanie się po ekspozycji. Przy wejściu do danej przestrzeni otrzymują informację o tym co się w tym miejscu znajduje. Jest to komentarz automatyczny, który pozwala turyście szybko zorientować się w przestrzeni wystawy i zachęca do poznawania jej w detalach. Zwiedzający następnie samodzielnie wybiera, które informacje chce posłuchać, zależnie od stopnia zainteresowania, czasem, którym dysponuje, a także ilością osób w pobliżu i dostępem do danego eksponatu. Zauważyliśmy, że turyści, po erze w pełni automatycznie uruchamianych wiadomości, ponownie doceniają swobodę wyboru np. chętnie korzystają z listy informacji dodatkowych dostępnych w danym pomieszczeniu i wyświetlonej po wejściu na ekranie urządzenia, która porządkuje i wskazuje ważność informacji. 

Automatyczne wywołanie określonego elementu wycieczki nie ogranicza się wyłącznie do wstępów. Są nimi również ścieżka audiodeskrypcji oraz inne komentarze takie jak: ostrzeżenie o przeszkodach, do których turysta zbliża się np. informacja o słupie, schodach, niskim przejściu, wysokim progu, śliskiej posadzce. Mogą nim być również ukryte wskazówki w grach dla dzieci, czy też tłumaczenia grafik znajdujących się na ścianach ekspozycji.

Audioprzewodnik multimedialny został wyposażony w:

BLE – Bluetooth Low Energy – powszechny standard wykorzystywany przy lokalizacji. Wraz z beaconami wykorzystywany jest w aplikacjach, które są dostępne zarówno w smarfonach zwiedzających jak i w audioprzewodniku multimedialnym. System wymaga stworzenia gęstej siatki nadajników zasilanych bateriami. 

FSK – nasz obecny standard wykorzystywane zarówno w funkcji automatycznego wywoływania treści zależnie od położenia na wystawie, przy synchronizacji treści z dźwiękiem w prezentacjach wideo, a także przy bezpośredniej komunikacji audioprzewodników multimedialnych. Nadajniki FSK nie są zasilane bateryjnie, korzystają z zasilania sieciowego 230V lub poprzez sieć PoE LAN. Zasięg liczony jest od jednego do kilkunastu metrów. Ze względu na konieczność wymiany danych urządzenie jest połączone siecią LAN z systemem zarządzania wystawą lub z playerem uruchamiającym prezentację.

Technologia UWB – technologia lokalizacji i omijania przeszkód, wprowadzona w audioprzewodnikach multimedialnych, pozwala na lokalizowanie zwiedzającego na ekspozycji z dokładnością do 15cm. Za jej pomocą możliwe jest tworzenie interaktywnych map z siatką aktywnych punktów, w których wywoływane są określone treści. Taki efekt uzyskuje się już w oparciu o 4 czujniki UWB rozlokowane na powierzchni 49m2.

W przeciwieństwie do tradycyjnych beaconów, system UWB ogranicza odpady bateryjne. Jest zasilany sieciowo 230V lub poprzez sieć PoE LAN. Może być podpięty pod szynoprzewód podobnie jak oświetlenie ekspozycyjne. Technologia UWB nie wymaga budowy kosztownych systemów informatycznych.

Kamera – oprogramowanie audioprzewodnika multimedialnego pozwala na wywoływanie treści na ekranie urządzenia wyłącznie w oparciu o kształt przedmiotu, nie wymaga żadnych specjalnych oznaczeń, QR kodów czy znaczników podczerwieni IR.

Czym jest technologia lokalizacji i omijania przeszkód UWB w audioprzewodnikach multimedialnych?

W oparciu o 4 nadajniki na każde 49m2 możemy zbudować dokładną mapę reakcji urządzenia w zależności w jakim punkcie tej siatki znalazł się turysta. Szczególnie istotne jest to przy tworzeniu audiodeskrypcji, uruchamianiu wstępów do poszczególnych części wystaw, informacji o określonych obiektach czy przekazywaniu sygnałów ostrzegawczych o zbliżających się przeszkodach: schodach, wysokim progu czy niskim suficie. 

Technologia lokalizacji i omijania przeszkód UWB (Ultra WideBand) staje się nowym standardem w audioprzewodnikach multimedialnych. Używamy jej do określenia dokładnej lokalizacji zwiedzającego na wystawie. 

System nie wykorzystuje baterii, przez co ograniczamy produkcję śmieci trudnych do utylizacji. Nadajniki zasilamy bezpośrednio z sieci 230V np. instalując je na szynoprzewodach tak jak standardowe oświetlenie muzealne lub podpinamy do sieci PoE LAN.  

Pracujemy również nad twórczym wykorzystaniem możliwości tego systemu w aktywizacji dzieci w czasie zwiedzania np. inne informacje można uzyskiwać podnosząc rękę wysoko do góry, a inne, gdy urządzenie będzie blisko ziemi.

Czy audioprzewodniki multimedialne działają z beaconami?

Audioprzewodniki multimedialne pracują na systemie operacyjnym Android i posiadają wbudowany moduł BLE. Pozwala to, podobnie jak w smartfonach, na współpracę z beaconami.

 

Możliwość tę stosujemy w przypadku istniejących już aplikacji, które projektowane były na smartfony i dystrybuowane poprzez sklep Google. W ten sposób muzea i instytucje kultury mogą spożytkować poniesione koszty i sprawić, by były one efektywnie wykorzystane.

Jak działa synchronizacja dźwięku w audioprzewodniku multimedialnym z filmami wyświetlanymi na wystawie?

Audioprzewodniki multimedialne umożliwiają synchronizację dźwięku odtwarzanego w urządzeniu z filmem prezentowanym na wystawie. Dzięki temu zwiedzający, podchodząc do ekranu lub prezentacji na ekspozycji, ma możliwość odsłuchania ścieżki dźwiękowej w wybranym przez siebie języku i w chwili, w której aktualnie znajduje się film. Dzięki temu nie musi czekać do jego zakończenia i ponownego uruchomienia.

 

Funkcja wykorzystuje technologię FSK. Z jednej strony występuje nadajnik FSK, który jest podłączony do playera lub centralnego systemu zarządzania ekspozycją i otrzymuje informacje od nich o aktualnym stanie prezentacji. W zależności od wymagań może odebrać wiadomość, że film rozpoczyna się lub kończy. Potrafi również przetworzyć komendę o zatrzymaniu lub ponownie włączeniu. Po uzyskaniu wiadomości, przekazuje je do audioprzewodnika multimedialnego wraz z aktualizacją czasową postępu filmu, który uruchamia komentarz w wybranym przez zwiedzającego języku w odpowiedniej sekundzie nagrania. 

 

Transmisja pomiędzy audioprzewodnikiem multimedialnym, a nadajnikiem FSK następuje na drodze radiowej. Wystarczy, że zwiedzający znajdzie się w zasięgu działania nadajnika / widzenia ekranu i będzie mógł dołączyć do prezentacji w wybranym przez siebie momencie. Synchronizacja może również następować automatycznie, bez udziału turysty, po wejściu w wybrany obszar ekspozycji.

 

Nadajniki FSK nie są zasilane bateryjnie, korzystają z zasilania sieciowego 230V lub poprzez sieć PoE LAN. Ze względu na konieczność wymiany danych urządzenie jest połączone siecią LAN z systemem zarządzania wystawą lub z playerem uruchamiającym prezentację.

Jak działa funkcja pilota w audioprzewodniku multimedialnym zarządzająca treścią wystawy?

Audioprzewodnik multimedialny może działać jak pilot do wystawy i samodzielnie uruchamiać treści na dużych ekranach, które zwiedzający chciałby zobaczyć. 

 

Podchodząc do stanowiska na ekranie audioprzewodnika multimedialnego wyświetla się dostępna lista tematów lub animacji opisujących zagadnienie. Po dokonaniu wyboru przez zwiedzającego przekazywana jest komendy do centralnego systemu zarządzania, który uruchamia odpowiedni materiał na wystawie i wywołuje nagranie dźwiękowe na naszym urządzeniu.

 

Funkcja pilota wykorzystuje technologię FSK. Może wesprzeć się również UWB.

Czy audioprzewodnik multimedialny posiada system antykradzieżowy?

Tak, audioprzewodniki multimedialne posiadają wbudowany system alarmowy. 

 

Nadajnik FSK lub UWB umieszczony w strefie zakazanej np. przy wyjściu z muzeum. wysyła sygnał ostrzegawczy. Po wejściu w jego zasięg na audioprzewodniku multimedialnym zostaje wzbudzony głośny sygnał alarmowy, a na ekranie pojawia się informacja ostrzegawcza.

 

Nadajniki alarmowe zasilane są sieciowo 230V lub poprzez sieć PoE LAN.



Jak za pomocą kamery uruchamiane są treści w audioprzewodniku multimedialnym?

Audioprzewodnik multimedialny posiada wbudowaną kamerę, za pomocą której wywołuje treści oparte o rozszerzoną rzeczywistość. 

 

Zainstalowane standardowo oprogramowanie TourBuilder pozwala na uruchomienie statycznych obrazów, filmów, jak i animacji, stanowiących element interaktywnej gry, wizualizacji lub rekonstrukcji obiektu. Wystarczy skierować kamerę na określoną część ekspozycji, a na ekranie pojawi się materiał. 

 

Elementem wywołującym nie musi być już QR kod lub znacznik podczerwieni IR. Audioprzewodnik multimedialny reaguje na unikalne części ramy, fragmenty obrazu, wystroju ściany czy podłogi pozwalające na identyfikację aktywnego punktu.

W jaki sposób wybierane są dodatkowe treści programu zwiedzania na audioprzewodniku multimedialnym?

W audioprzewodniku multimedialnym zwiedzający ma dostęp do dodatkowych treści programu zwiedzania bez konieczności oznakowywania obiektów, czy instalacji przy nich znaczników podczerwieni IR lub radiowych.

 

Możliwość tą realizujemy w oparciu o dwie właściwości urządzeń: ekran dotykowy i kamerę. 

 

Ekran dotykowy pozwala projektować wyjątkowe listy obiektów uruchamiane automatycznie po wejściu w wyznaczoną strefę. 

 

Po jego wyświetleniu, zwiedzający mogą dokonać wyboru prezentowanych treści poprzez proste kliknięcie na miniaturę obiektu lub symbol danego tematu. Oznaczeniu towarzyszy krótki tytuł. Wielkość urządzania i oferowana rozdzielczość pozwalają na pokazanie eksponatów w takiej wielkości, by turysta w łatwy sposób mógł je zidentyfikować, a następnie odnaleźć na ekspozycji.

 

Wybór tematów niekoniecznie musi być prezentowany w postaci tradycyjnej listy. Może nim być zdjęcie sytuacyjne gabloty z podświetlanymi obiektami. Po kliknięciu takiego obiektu zwiedzający otrzyma informację o nim. Może być to informacja w formie tekstu lub w postaci szkicu obrazu, schematu sytuacyjnego czy mapy ekspozytorów. 

 

Kamera otwiera drogę do nowego sposobu interakcji z wystawą. 

 

Pierwsza propozycja, jest szczególnie atrakcyjna dla dzieci. Przypomina grę na wzór „escape roomów”, w której za pomocą kamery poszukuje się ukrytych wskazówek, odpowiedzi i znaków, pozwalających na przejście do dalszego etapu zabawy. 

 

Druga jest najczęściej wykorzystywana w programach dla dorosłych. Sprawdzi się w tłumaczeniach tekstów zapisanych na grafikach ekspozycji. Kierując kamerę na daną grafikę, na ekranie audioprzewodnika multimedialnego pojawi się komunikat o dostępnym tłumaczeniu w wybranym przez turystę języku. Po potwierdzeniu chęci zapoznania się z nim, zwiedzający będzie mógł spokojnie je odczytać nie trzymając już dłużej uniesionej ręki.

Jak komunikują się ze sobą audioprzewodniki multimedialne?

Audioprzewodniki multimedialne projektowane są z myślą o muzeach i atrakcjach turystycznych. Wyposażenie odtwarzaczy uwzględnia dostępną infrastrukturę oraz możliwe zastosowania wewnątrz i na zewnątrz budynku.

 

Komunikacja pomiędzy urządzeniami odbywa się bezprzewodowo przy wykorzystaniu technologii FSK, FM, GPS, UWB i WiFi. 

 

Za pośrednictwem Wifi następuje wymiana danych pomiędzy audioprzewodnikami multimedialnymi, a serwerem na który przesyłane są dane statystyczne wykorzystania urządzeń, a także pobierane są aktualizacje programu zwiedzania. 

 

FM lub 2.4GHz pozwala na pracę tourguida, za pomoc którego przekazywany jest głos przewodnika lub edukatora do uczestników grupy. 

 

FSK umożliwia wymianę danych z centralnym systemem zarządzania wystawą, a także zapewnia bezpośrednią komunikację audioprzewodników multimedialnych np. przy zaawansowanych rodzinnych wycieczkach, w którym zwiedzanie odbywa się z podziałem na role: inną ma rodzic, inną dziecko; lub przy lekcjach, w których audioprzewodniki multimedialne zastępują drukowane teczki edukacyjne.

 

GSP i UWB – lokalizują urządzenie w przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz budynku. W przypadku UWB precyzyjnie można mapować przestrzeń wystawy z uwzględnieniem przeszkód znajdujących się na drodze zwiedzających, szczególnie niewidzących, GPS -poprowadzi turystów po parku, wzdłuż murów, czy fosach.

Czy można połączyć centralny system zarządzania ekspozycją z audioprzewodnikiem multimedialnym?

Tak, audioprzewodnik multimedialny został stworzony z myślą o ścisłej współpracy z ekspozycją z zastosowaniem technologii FSK, Wifi, UWB, FM czy kamer.

 

Odtwarzacz może stać się terminalem do treści opisanych na wystawie, umożliwiającym dwukierunkową komunikację pomiędzy zwiedzającym a ekspozycją.

 

W nowoczesnych projektach wystawowych audioprzewodnik multimedialny ma tworzyć enklawę dla osób, które preferują interaktywny sposób poznawania świata sztuki, kultury i historii. Ma tym samym jednocześnie zapewnić swobodną przestrzeń dla innych form zwiedzania: żywego przewodnika, lekcji muzealnej, warsztatu lub samodzielnego kontemplowania wystawy.

Pelicula

A modern theme for the film industry & video production