Repozytoria
Wiedzy
Muzea koncentrują unikalną wiedze i doświadczenie. Ich zbiory mogą wywoływać zainteresowanie nie tylko u profesjonalistów.
Wabikiem dla entuzjastów i miłośników danej tematyki jest specjalistyczna i „niespecjalistyczna” treść zapisana w licznych artykułach udostępnionych w Internecie. Może nim być: tekst, film, dźwięk, animacja, prezentacja 360, quiz lub inny materiał multimedialny.
Tak przygotowana informacja jest gromadzona i porządkowana w zaawansowanej bazie tzw. Repozytorium Wiedzy. Kluczową jego częścią̨ jest wyszukiwarka semantyczna.
Repozytorium Wiedzy grupuje treści w inteligentny sposób. Po wpisaniu wybranego hasła Internauta otrzymuje podpowiedzi lub wyniki nie tylko związane ze ścisłym znaczeniem wyrazu, ale także kontekstem określonym przez muzeum.
Użytkownik może posługiwać się językiem „nieprofesjonalnym”, przez co głębiej eksploruje zasoby Repozytorium w przyjaznej i zrozumiałej przez siebie formie. Takie podejście wpisuje się również w mechanizm pracy wyszukiwarek, czego efektem jest lepsze pozycjonowanie strony w sieci.
Kluczem do atrakcyjnego i efektywnego Repozytorium Wiedzy jest stale rozwijana baza artykułów tematycznych tworzonych przez lokalnych, krajowych i zagranicznych specjalistów.
Dla odmiany, w klasycznych systemach zarządzania treścią, wiadomości grupowane są w hierarchiczne struktury menu i kategorii. Przy dużej ilości danych, rozbudowa takiej bazy i poszukiwanie konkretnej informacji przez niespecjalistę bywa skomplikowane i trudne w odbiorze.
